Animalia.pl :: Internetowy serwis o zwierzętach, sklep zoologiczny

niedziela, 26 kwietnia 2015
 


Towary: 0 szt.
Wartość: 0.00 zł
Zaloguj się
Nowy użytkownik
Koty - karmy i akcesoria dla kotów
Psy - karmy i akcesoria dla psów
Konie i jeździectwo - sprzęt i akcesoria
Rybki - karmy i akcesoria akwarystyczne
Ptaki - karmy i akcesoria dla ptaków
Gryzonie - karmy i akcesoria dla gryzoni
Króliki - karmy i akcesoria dla królików
Gady i płazy- karmy i akcesoria dla gadów i płazów
Fretki - karmy i akcesoria dla tchórzofretek
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji

Nużyca psów

Autor: Agnieszka Pawłowska, 2009-10-01

Nużeniec psi, źródło: http://www.wikipedia.pl

Nużeniec psi (Demodex canis), jest pasożytem wywołującym drugą co do częstości występowania chorobę pasożytniczą skóry psów. Ten mały pajęczak, należący do rzędu roztoczy i rodziny Demonicidae ma maczugowaty kształt i osiąga długość około 0,25 – 0,30 mm przy szerokości wynoszącej około 0,04 mm. W przedniej części ciała pasożyta znajdują się 4 pary krótkich wypustek, które pozwalają na powolny ruch wzdłuż włosa żywiciela. Nużeńce bytują głównie w mieszkach włosowych, a niekiedy również w gruczołach łojowych. Nie drążą kanałów w skórze, żywią się obumarłymi komórkami skóry i łojem. Cały swój cykl życiowy spędzają na gospodarzu.


Nużyca to przewlekłe schorzenie pasożytnicze o charakterze zapalnym. Wśród zwierząt domowych występuje ona najczęściej u psów. Również człowiek może zostać dotknięty nużycą, choć u ludzi choroba zostaje wywoływana przez inny niż u psów gatunek pasożyta (Demodex folliculorum). Nie jest to więc zoonoza. Należy podkreślić, iż sama obecność nużeńców w mieszkach włosowych psa jest stanem normalnym, fizjologicznym, dopiero ponad normalny wzrost liczby pasożytów doprowadza do stanów patologicznych, wywołujących chorobę.

Psy rodzą się wolne od nużycy, a do zarażenia pasożytem dochodzi w pierwszym dniu życia, przy czym jedynie 15% osesków wykazuje późniejsze, kliniczne objawy choroby. Pozostałe 85% szczeniąt, pozostaje najczęściej do końca życia bezobjawowymi nosicielami nużeńców. Fakt izolowania nużeńców z mieszków włosowych okolicy pyska i głowy jednodniowych szczeniąt, wskazuje bezsprzecznie na matkę, jako potencjalne źródło zakażenia. Niemalże pewnym jest, że maluchy zarażają się pasożytem podczas ssania pokarmu, nawet gdy matka nigdy nie wykazywała jakichkolwiek wcześniejszych objawów nużycy.

Idź do strony: 1 2 3 4 5 | następna stronaWypowiedz się na forum...
Copyright © 2004-2007 Animalia.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Kontakt z nami.
Animalia.pl korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się do czego je wykorzystujemy kliknij tutaj.