Animalia.pl :: Internetowy serwis o zwierzętach, sklep zoologiczny

sobota, 28 marca 2015
 


Towary: 0 szt.
Wartość: 0.00 zł
Zaloguj się
Nowy użytkownik
Koty - karmy i akcesoria dla kotów
Psy - karmy i akcesoria dla psów
Konie i jeździectwo - sprzęt i akcesoria
Rybki - karmy i akcesoria akwarystyczne
Ptaki - karmy i akcesoria dla ptaków
Gryzonie - karmy i akcesoria dla gryzoni
Króliki - karmy i akcesoria dla królików
Gady i płazy- karmy i akcesoria dla gadów i płazów
Fretki - karmy i akcesoria dla tchórzofretek
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji

Kiedy kryć, żeby pokryć.

Autor: Agnieszka Pawłowska, 2009-05-22
Optymalny termin krycia, to jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących planowania ciąży u suki. Wielu właścicieli zwraca się z prośbą do lekarza weterynarii o pomoc w kwestii ustalenia konkretnego dnia, w którym zapłodnienie suni będzie skuteczne i zaowocuje wydaniem przez nią potomstwa. Sprawa wydaje się szczególnie ważna, jeśli dany pies – reproduktor znajduje się w znacznej odległości od miejsca zamieszkania suni. Wiadomo, że każdy wyjazd w celu kojarzenia zwierząt kosztuje, a czas takiej wizyty również jest często ograniczony. Zwłaszcza jeśli krycie ma odbyć się poza granicami Polski dobrze jest wiedzieć, kiedy nastąpi ten optymalny termin.

Dzisiejsze możliwości diagnostyczne są bardzo zaawansowane, co pozwala lekarzom weterynarii na określenie dokładnego terminu owulacji , a to z kolei pozwala z minimalnym błędem wyznaczyć dokładny termin, w którym suka powinna być kryta. Należy wspomnieć, iż suki są zwierzętami monoestralnymi, co oznacza, że przechodzą one ruję jeden raz w danym okresie czasu. Zazwyczaj jest to sześć miesięcy, chociaż u niektórych ras czas ten przedłuża się do roku. Dojrzałość płciową zwierzęta tego gatunku osiągają zazwyczaj w wieku 6-7 miesięcy i od tego czasu ich cykl płciowy systematycznie powinien powtarzać się.

Cykl płciowy suki składa się zasadniczo z czterech etapów :

1. Anestrus– okres tak zwanego „spokoju hormonalnego”. Suka nie interesuje się w tym czasie samcami i odwrotnie - sama nie wzbudza nadmiernej ciekawości psów. Hormony płciowe w organizmie utrzymują się na względnie stałym poziomie, w zachowaniu zwierzęcia nie obserwuje się nic niepokojącego. Faza ta trwa w zależności od rasy oraz predyspozycji osobniczych w granicach 100 – 150 dni

2. Proestrus – okres przedrujowy. Zazwyczaj trwa 8 -10 dni, chociaż według niektórych źródeł może dochodzić nawet do 20 dni. Za jego pierwszy dzień przyjmuje się początek krwawienia z pochwy, co przez hodowców nazywane jest cieczką. Wargi sromowe zwierzęcia zaróżowiają się oraz wzrasta ich napięcie i jędrność. W okresie tym suka staje się atrakcyjna dla samców, chociaż sama nie wykazuje jeszcze chęci na miłosne igraszki – kiedy pies próbuje się do niej zbliżyć warczy, a niekiedy może nawet pogryźć swojego adoratora.

Idź do strony: 1 2 3 4 5 | następna stronaWypowiedz się na forum...
Copyright © 2004-2007 Animalia.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Kontakt z nami.
Animalia.pl korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się do czego je wykorzystujemy kliknij tutaj.