Animalia.pl :: Internetowy serwis o zwierzętach, sklep zoologiczny

niedziela, 19 kwietnia 2015
 


Towary: 0 szt.
Wartość: 0.00 zł
Zaloguj się
Nowy użytkownik
Koty - karmy i akcesoria dla kotów
Psy - karmy i akcesoria dla psów
Konie i jeździectwo - sprzęt i akcesoria
Rybki - karmy i akcesoria akwarystyczne
Ptaki - karmy i akcesoria dla ptaków
Gryzonie - karmy i akcesoria dla gryzoni
Króliki - karmy i akcesoria dla królików
Gady i płazy- karmy i akcesoria dla gadów i płazów
Fretki - karmy i akcesoria dla tchórzofretek
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji

Wnętrostwo u psów

Autor: Agnieszka Pawłowska, 2008-12-28
Wnętrostwo u psów jest dość powszechne, w przeciwieństwie do kotów, u których występuje sporadycznie. Badania naukowe dowodzą, że najwięcej przypadków tego typu zaburzeń występuje u psów ras miniaturowych i małych – poniżej 10kg, chociaż szacuje się, że wśród całej populacji bokserów, nawet co dziesiąty samiec jest wnętrem. Rasy obciążone największym ryzykiem pojawienia się wnętrostwa to: pudle, yorkshire teriery, jamniki miniaturowe, cairn teriery, chihuahua, maltańczyki, boksery, pekińczyki, buldogi angielskie, bobtaile i sznaucery miniaturowe, natomiast małe ryzyko wystąpienia wnętrostwa dotyczy ras takich jak: beagle, labrador, gulden retriever, bernardyn, dog niemiecki i seter angielski. Najmniejsze prawdopodobieństwo wnętrostwa dotyczy mieszańców.

Jeśli właściciel nowo narodzonych szczeniaków zaobserwuje, że osobniki płci męskiej nie mają jąder w mosznie, nie jest to powód do zmartwień. Wręcz przeciwnie. U psów, zstąpienie jąder do moszny następuje dopiero około dziesięć dni po urodzeniu, a często nawet jeszcze później. Proces taki ma zasadniczo trzy etapy. Początkowo, w życiu płodowym zwierzęcia, jądra znajdują się w jamie brzusznej. Są niewykształcone i dopiero z czasem następuje ich wzrost oraz migracja z tylnej okolicy nerek w stronę tylno – brzuszną, aż do kanału pachwinowego. Cały proces jest kontrolowany przez odpowiednie zwiększanie się długości jądrowodu oraz uwstecznienie więzadeł zawieszających jądra. W kolejnym etapie jądra przeciskają się przez kanał pachwinowy, aby osiągnąć etap trzeci i dzięki uwstecznieniu jądrowodu ostatecznie zagnieździć się w mosznie.

U nowonarodzonych szczeniaków często trudno, nawet po 10 dniach ocenić, czy jądra rzeczywiście znajdują się w mosznie. Są one dość małe i miękkie, a także mają jeszcze zdolność cofania się do kanału pachwinowego, co uniemożliwia – szczególnie osobom mało doświadczonym, stwierdzenia ich obecności. Szczególnie gdy temperatura otoczenia jest niska lub gdy szczenię jest przestraszone, mięsień dźwigacz jąder może powodować ponowne wciągnięcie jąder do kanału pachwinowego. Zstąpienie jąder u wszystkich ras psów powinno nastąpić przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wtedy to właśnie, dochodzi do ostatecznego zamknięcia tak zwanego pierścienia pachwinowego, co uniemożliwia ponowne cofanie jąder.

Idź do strony: 1 2 3 4 | następna stronaWypowiedz się na forum...
Copyright © 2004-2007 Animalia.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Kontakt z nami.
Animalia.pl korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się do czego je wykorzystujemy kliknij tutaj.