Animalia.pl :: Internetowy serwis o zwierzętach, sklep zoologiczny

sobota, 25 kwietnia 2015
 


Towary: 0 szt.
Wartość: 0.00 zł
Zaloguj się
Nowy użytkownik
Koty - karmy i akcesoria dla kotów
Psy - karmy i akcesoria dla psów
Konie i jeździectwo - sprzęt i akcesoria
Rybki - karmy i akcesoria akwarystyczne
Ptaki - karmy i akcesoria dla ptaków
Gryzonie - karmy i akcesoria dla gryzoni
Króliki - karmy i akcesoria dla królików
Gady i płazy- karmy i akcesoria dla gadów i płazów
Fretki - karmy i akcesoria dla tchórzofretek
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji

Syndrom urologiczny kotów (SUK)

Autor: Polypharm S.A., 2005-09-22
Syndrom urologiczny kotów

Co to jest syndrom urologiczny kotów (SUK)?

SUK jest to zespół chorobowy, który często objawia się stanem zapalnym dolnych dróg moczowych. U chorych kotów często obserwuje się objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego u ludzi. Krystaliczne złogi, które gromadzą się w dolnych drogach moczowych, mogą utrudniać oddawanie moczu. Zdarza się to znacznie częściej u samców, ponieważ ich cewka moczowa jest dłuższa i węższa niż u samic. Jeżeli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska, całkowite zatkanie cewki może spowodować nieodwracalne zmiany w nerkach.
Ponieważ może być wiele przyczyn wywołujących SUK, bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych.

Do głównych czynników wpływających na występowanie tej choroby należą:

ŻYWIENIE
Wysoki poziom niektórych mikroelementów w pokarmie może zwiększać prawdopodobieństwo wytrącania się w moczu kryształów. Magnez i fosfor są składnikami najczęściej spotykanych kryształów fosforowo-amonowo magnezowych (struwitów). Jest zatem bardzo ważne, aby poziom tych pierwiastków w pożywieniu był jak najniższy. Pokarm spożywany przez kota ma istotny wpływ na kwasowość jego moczu. Fosforany amonowo-magnezowe wytrącają się w moczu zasadowym, podczas gdy inne, np. szczawiany wapnia w kwaśnym. Dlatego też prawidłowe żywienie wpływa na odpowiedni odczyn moczu, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania kryształów.

ZACHOWANIE
Mało aktywny tryb życia, stałe przebywanie w pomieszczeniu, ograniczone spożycie wody, a nawet brudna kuweta mogą powodować rzadsze oddawanie moczu przez kota, a to sprzyja rozwojowi SUK.

OGÓLNA KONDYCJA
Nadwaga, spowodowana złym żywieniem oraz czynnikami środowiskowymi także predysponują do powstania SUK.

PŁEĆ
Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest takie samo u obu płci, u kastrowanych samców częściej jednak dochodzi do odkładania się złogów i zatykania cewki moczowej.

Niebezpieczne sygnały SUK

Syndrom urologiczny kotów bywa dokuczliwy, a jeżeli dojdzie do zatkania cewki moczowej, bardzo niebezpieczny. Bardzo ważne jest rozpoznanie typowych jego objawów. Czasem niewielkie nawet zmiany w zachowaniu mogą wskazywać poważny problem. Zwróć uwagę na pierwsze sygnały SUK i skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii, jeśli tylko zauważysz któryś z nich.

Idź do strony: 1 2 3 | następna stronaSyndrom urologiczny kotów (SUK)
29 kwiecień 2008 07:14
Autor: kociarz08  (Posty: 6, pierwsze posty)
mój kot miał struwity i nic nie pomagało. Regularnie miał stany zapalne i faszerowany był antybiotykami. Dopiero któryś z lekarzy genialnie wpadł na pomysł by zrobić mu USG pęcherza. Okazało się że ma tam kamień wielkości 1cm. Doprowadziła do tego kamica. Przeszedł operacje wyjęcia kamienia. Poszło gładko i tego samego dnia był w domu. Nie ma nawet widocznej wogóle blizny. Jest teraz na diecie Hills i od 3 miesięcy nie ma żadnych problemów i nic ich nie zapowiada. Radze wszystkim zróbcie USG pęcherza kota bo kamień trzeba wyjąc a nie rozpuszczać go dietą. Kot może cierpieć bo ma duży kamień w drogach moczowych

odpowiedzodpowiedz cytując
Syndrom urologiczny kotów (SUK)
29.04.08 07:14
     Re: Syndrom urologiczny kotów (SUK)
08.03.12 12:30
Copyright © 2004-2007 Animalia.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Kontakt z nami.
Animalia.pl korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się do czego je wykorzystujemy kliknij tutaj.