Animalia.pl :: Internetowy serwis o zwierzętach, sklep zoologiczny

wtorek, 21 kwietnia 2015
 


Towary: 0 szt.
Wartość: 0.00 zł
Zaloguj się
Nowy użytkownik
Koty - karmy i akcesoria dla kotów
Psy - karmy i akcesoria dla psów
Konie i jeździectwo - sprzęt i akcesoria
Rybki - karmy i akcesoria akwarystyczne
Ptaki - karmy i akcesoria dla ptaków
Gryzonie - karmy i akcesoria dla gryzoni
Króliki - karmy i akcesoria dla królików
Gady i płazy- karmy i akcesoria dla gadów i płazów
Fretki - karmy i akcesoria dla tchórzofretek
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji

Vademecum Jeża

Autor: Agnieszka Pawłowska, 2008-04-10

http://news.sky.com
W Polsce występują jeże europejskie (Erinaceus europaeus). Jest to gatunek dziko żyjący prowadzący nocny i samotniczy tryb życia. Najczęściej zwierzęta te można spotkać w lasach, na wsiach lub w parkach, chociaż zdarza się, że niespodziewany jeżowy gość pojawi się w naszym ogrodzie czy pod blokiem.

Chociaż jeże wydają się bardzo sympatyczne i szczególnie u dzieci budzą wiele emocji, nie powinno się na siłę ich udomawiać. Po pierwsze przeczy to ich naturze i w zamknięciu zwierzęta te będą czuły się po prostu nieszczęśliwe, po drugie często na swoim ciele przenoszą różne pasożyty, a po trzecie – co zdarza się dość rzadko (ale jednak) mogą przenosić różne choroby jak np. wściekliznę. Jeśli więc w ogrodzie pojawi się jeż, lepiej traktować go jak honorowego gościa i pozostawić samemu sobie, niż na siłę wprowadzać go do domu. Są jednak sytuacje kiedy przygarnięcie jeża może mu pomóc, a nawet uratować życie.

Na przełomie października i listopada jeże przygotowują się do snu zimowego. Budują sobie legowisko najczęściej w jakiejś norce bądź wydrążonym konarze drzewa. Swoje gniazdo wyściełają liśćmi , suchymi patyczkami i wszystkim co zapewni im utrzymanie odpowiedniej temperatury przez całą zimę. Najadają się do syta aby zgromadzić jak największe zapasy energii i kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 10°C popadają w stan odrętwienia. Ich metabolizm znacznie się obniża. Temperatura ciała spada z 36°C do około 6°C, a serce zwalnia swój rytm ze 160 do około 20 uderzeń na minutę. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli w takim stanie jeż pozostaje przez 4-5 miesięcy. Jeśli jednak w jeżowym legowisku zrobi się za zimno aby jeż nie zamarzł jego metabolizm musi nieco przyśpieszyć. Doprowadza to do wzrostu temperatury jego ciała i budzi delikwenta, który musi jak najszybciej poprawić swoje warunki mieszkaniowe – w przeciwnym wypadku zginie.

Idź do strony: 1 2 3 4 | następna stronaWypowiedz się na forum...
Copyright © 2004-2007 Animalia.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Kontakt z nami.
Animalia.pl korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się do czego je wykorzystujemy kliknij tutaj.